Aromatyzacja w biznesie

Jaki zapach do sklepu spożywczego wybrać?

zapach do sklepu spożywczego

Chyba każdy z nas będzie w stanie przypomnieć sobie sytuację, w której czując zapach kawy miał nieodpartą ochotę aby wejść do pobliskiej kawiarni? Albo kiedy do naszego nosa napłyną zapach świeżego pieczywa, zamarzył o zakupie chrupiącej bagietki? Tak naprawdę to żywność, a nie na przykład perfumy, to główny sektor, w którym “kupujemy nosem”. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni zapach do sklepu spożywczego. Jak go wybrać? Podpowiadamy! 

jaki zapach rozpylać w sklepie spożywczym

 

Aromamarketing w branży spożywczej 

Odpowiednio dobrany zapach potrafi naprawdę skutecznie wspierać sprzedaż wielu produktów. Specjalne perfumy do wnętrz rozpylane są więc w prawie każdym sklepie. Nie inaczej jest w przypadku branży spożywczej. Jakie są zalety aromamarketingu w sklepach z żywnością? Na samym początku warto podkreślić, iż lokale, które stosują marketing zapachowy są zazwyczaj bardziej rozpoznawalne, lubiane a także uważane za bardziej luksusowe. Co ważne, przyjemny i delikatny zapach korzystnie wpływa na samopoczucie zarówno klientów, jak i pracowników sklepu. Nie tylko wpływa na decyzje zakupowe, ale i odpręża, dzięki czemu konsumenci znacznie dłużej przebywają w lokalu, a pracownicy odczuwają o wiele mniejsze zmęczenie. W przypadku aromamarketingu w branży spożywczej ważną kwestią jest również neutralizacja przykrych woni, które niestety często unoszą się na przykład nad warzywami czy mięsem. Świeży zapach sprawi, że klienci będą postrzegać sklep jako czysty i oferujący najwyższej jakości produkty. Wszystko to sprawia, że odpowiednio dobrany zapach do sklepów spożywczych jest tak istotny. 

zapach do sklepu spożywczego

Jaki zapach do sklepów spożywczych będzie najlepszym wyborem? 

Jak już wspominaliśmy, marketing zapachowy potrafi doskonale wspierać sprzedaż danych produktów. Odpowiedni zapach zwiększa więc sprzedaż konkretnego towaru. Jaki zapach do sklepu z żywnością wybrać? Rozpylanie zapachów spożywczych, np. świeżo upieczonego chleba, kawy, czy też soczystych owoców – pobudza apetyt, przez co zwiększa sprzedaż właśnie tego rodzaju towarów. Jak wiadomo, dla właściciela sklepu spożywczego nie ma nic lepszego niż głodny klient. Kiedy odczuwamy apetyt, jesteśmy w stanie wydać o wiele więcej pieniędzy na produkty, których często wcale nawet nie planowaliśmy kupić. Co również warto podkreślić, aromaty żywnościowe u wielu osób przywołują na myśl ciepło domu, czy beztroskiego dzieciństwa. Wytwarzamy w ten sposób emocjonalną więź z klientem. Wybór odpowiedniego zapachu jest decyzją bardzo indywidualną, którą powinno się podejmować biorąc pod uwagę konkretną grupę docelową i jej oczekiwania. 

O czym warto pamiętać wybierając zapach do sklepu spożywczego? 

Co warto wiedzieć decydując jaki zapach rozpylać w sklepie spożywczym? Przede wszystkim to, że nie musimy wybierać wyłącznie jednej nuty zapachowej. Tak naprawdę ilość różnych aromatów powinna zależeć od powierzchni danego sklepu, a także konkretnego podziału alejek zakupowych. Najlepszą decyzją będzie wybór zapachu chleba bądź też świeżo upieczonego ciasta w strefie z pieczywem. Przy stoisku ze kawą i herbatą może to być zarówno zapach “kawiarni”, jak i egzotycznej, drogiej herbaty. Przy koszykach z owocami i warzywami warto wybrać aromat np. pomarańczy czy też egzotyczne nuty zapachowe. Co ciekawe, półki z alkoholami również warto aromatyzować, na przykład aromatem likieru, bądź kolorowego, wakacyjnego drinka.

Podsumowując, marketing zapachowy warto stosować w różnego rodzaju sklepach i lokalach użytkowych, również w sklepach spożywczych. Zapach ma ogromny wpływ na samopoczucie i decyzje zarówno klientów, jak i samych pracowników. W branży spożywczej najlepiej sprawdzają się zapachy pobudzające apetyt i przywołujące miłe, domowe wspomnienia.

 

Zobacz wszystkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.