Magia zapachu, fakty i mity

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania? Porady

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?

Nieprzyjemny zapach może sprawić, że przebywanie we wnętrzach będzie wyjątkowo nieprzyjemne. Na szczęście istnieje wiele praktycznych sposobów na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania i większość z nich jest naprawdę niewymagająca, jeśli chodzi o zastosowanie. Jakie metody są szczególnie polecane?

Spis treści

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w mieszkaniu?

Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem jest w wielu przypadkach wywietrzenie pomieszczeń, choć zazwyczaj nie jest to wystarczająca metoda. Doskonałym sposobem jest także zainwestowanie w pochłaniacz zapachów. Będzie on przydatny zwłaszcza w niedużych mieszkaniach, w których zapachy generowane w kuchni mogą przedostawać się np. do sypialni.

Niezbędne działania profilaktyczne

Jeśli nieprzyjemny zapach pojawia się w mieszkaniu stosunkowo często, warto regularnie stosować kilka metod zaradczych. Najważniejsze z nich to:

  • instalacja dobrego wyciągu kuchennego, pochłaniającego zapachy podczas gotowania,
  • upewnienie się, że wentylacja w łazience działa w sposób wydajny oraz skuteczny,
  • regularne mycie koszów na śmieci i upewnienie się, że nie są pozostawione w nich resztki,
  • stosowanie różnego rodzaju środków zapachowych, takich jak kwiatowe zapachy, świece sojowe oraz odświeżacze powietrza o dobrych i bezpiecznych dla zdrowia składach. 

Jak zlikwidować zapach pleśni w mieszkaniu?

Znamy już podstawowe metody pozbywania się nieprzyjemnych zapachów oraz tego co zrobić, aby im przeciwdziałać. Co jednak, gdy w mieszkaniu pojawiają się bardzo nieprzyjemne zjawiska, takie jak szkodliwa dla zdrowia pleśń? Przede wszystkim nie można zwlekać, bowiem może się ona naprawdę szybko rozprzestrzenić.

Problem ten najczęściej wynika z nieefektywnie działającej wentylacji i objawia się zwłaszcza w łazience oraz kuchni. Warto więc zacząć od potencjalnego źródła problemu, czyli właśnie od wentylacji. Kolejnym krokiem jest walka z samym zapachem, który można neutralizować przy użyciu aromatycznych ziaren kawy. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania właśnie tym sposobem? Wystarczy wypełnić bawełniane woreczki ziarnami kawy oraz położyć w kilku wybranych miejscach.

Sposoby na to, jak usunąć zapach spalenizny w mieszkaniu

Przypalenie garnka to niestety problem, którego doświadczyła większość z nas. Jak zneutralizować zapach w mieszkaniu z tego wynikający? Okazuje się, że świetnym sposobem jest gotowanie wody z octem przez około 10 minut. Zapach spalenizny absorbuje także sól, którą można posypać blat kuchenny. Pomocne będzie dodatkowo wywietrzenie pomieszczenia.

Metody na to, jak zlikwidować zapach tytoniu w mieszkaniu

Jeśli w mieszkaniu jest osoba paląca, domownicy mogą narzekać na nieprzyjemny zapach papierosów. Najbardziej problematyczne jest oczywiście to, jeśli taka osoba pali wewnątrz. Wówczas zapach pochłaniają wszelkie tkaniny, w tym zwłaszcza firanki, dywany oraz zasłony. Nie oznacza to jednak wcale, że trzeba ich się pozbywać, istnieją bowiem praktyczne sposoby na to, jak zlikwidować zapach tytoniu w mieszkaniu.

Okazuje się świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Należy umieścić ją na spodku z odrobiną octu, który także absorbuje dym. Taką mieszaninę trzeba jednak regularnie wymieniać oraz trzymać z dala od dzieci. Warto wypróbować również różnego rodzaju metody maskujące, takie jak świece zapachowe oraz kadzidełka. Skutecznie z problemem pomoże walczyć również dobry oczyszczacz powietrza, który dodatkowo oczyści je z pyłów zawieszonych oraz szkodliwego dla alergików kurzu.

Jak widać jest wiele odpowiedzi na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania. W wielu przypadkach można zrobić to naprawę małym kosztem, a także wdrażając kilka praktycznych nawyków, takich jak choćby regularne wietrzenie pomieszczeń i to niezależnie od pory roku.

Zobacz wszystkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.